Nemesis

Nyx’in kızı olan Nemesis, bilinen güçlü Olympos tanrılarının dışında küçük tanrılar sınıfında yer alır. Nemesis her bireyi yaptıklarıyla hak etmiş olduğu kaderi yaşamasını sağlar. İnsanlar arasında yaşanan olayları düzenleyen gücü temsil eder. Alçak gönüllüğü ödüllendirir suçu ise cezalandırır. Hak etmeyen kişileri iyi şanstan mahrum bırakır, gururlu ve ve kibirli insanları aşağılar ve kötüleri kötülükle ziyaret eder. Nemesis özünde cezalandırıcı olmanın yanında iyilik ve ödüllendirmenin de tanrıçasıdır. Ancak ne var ki dünya günahlara o kadar batmıştır ki Nemesis sıkça iyilik yapamaz olmuştur. Bu yüzden sadece ceza tanrıçası olarak görülmüştür.

Homeros kayıtlarında Nemesis hiç bir şekilde yer almamaktadır. Bu sebeple bu tanrıçanın Homeros’tan sonraki zamanlarda Yunan toplumunun ahlaki bir medeni yaşamının inanç sistemiyle ilahi bir vazife haline getirildiğini görebiliriz.

Nemesis asil bir kişiliğe ve yardımsever aynı zamanda düşünceli bir yapıya sahip güzel bir kadın profilinde karşımıza çıkmaktadır. Başında bir taç, elinde vazifesine uygun olarak dümen ve terazi bulunmaktadır. Bazı buluntularda ise adaleti hızla sağlamasını temsil eden tekerlek ile resmed

ilmiştir. Kötülüklerin cezalandırıcısı olarak da elinde bir kılıç veya kama olan ve ejderhaların çekmiş olduğu bir arabada oturmuş kanatlı bir kadın tanrıça olarak tasvir edilmiştir.

Romalılar Nemesis’e Yunanlılara ilaveten başka anlamlar da yüklemiş mesela kıskançlığın zararlı sonuçlarını önleme gücüne sahip bir tanrıça olarak karşılık bulmuştur.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş