Bu Fırın Tarımdan Binlerce Yıl Önce Ekmek Yapmak İçin Kullanılıyordu

Tarımın gelişinden binlerce yıl önce insanlar zaten ekmek yapıyordu. Bu Ürdün’ün kuzey doğusunda yer alan ilginç bir bulguyla ilgili yapılan incelemenin şaşırtıcı sonucu.

Temelde ekmek; fırınlanan, kızartılan ya da buharda pişirilen, işlenmiş tahıl taneleri ve suyun birleşimidir. İşlem geride, araştırmacıların temel gıdayı tanımlayabileceği kimyasal ve yapısal belirtiler bırakıyor. Bu da arkeologların Ürdün’ün Siyah Çöl’ünde yer alan Shubayga 1 olarak bilinen 14,000 yaşındaki bölgede araştırma yaparken buldukları şeydi. Avcı-toplayıcı yerliler iki gömme ocağın içinde halen yanmakta olan son zamanlarda yedikleri yemeğin içindeki malzemelerle birlikte evlerini alelacele terk ettiler.

Elektron ışınlarını inanılmaz karmaşık yakınlaştırılmış görüntülere çevirmek için kullanılan taramalı elektron mikroskobu sayesinde araştırmacılar kesin olarak ekmeğe benzeyen 24 parça kömür tespit ettiler. Ekmeğin hangi tahıldan olduğu hala gizemini korusa da, muhtemelen mayasız bazlama olan ekmeğin hücresel yapısı yaban kızıl buğdayı, çavdar ya da ak darı gibi taneli tahıl türlerine benzerlik gösteriyor. Aynı zamanda bazı parçalar da kök nişasta içeriyordu.

Araştırmacıların Ulusal Bilim Akademisi’nde söylediklerine göre bu buluş şimdiye kadar keşfedilmiş, ekmeğin en eski örneği ve bölgeye tarımın gelişinden 4000 yıl kadar öncesine dayanmakta. Araştırmacıların, antik kültürlerin besin ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını daha iyi anlamalarını sağlayan bu buluş; tahıldan ekmek yapabilmek için tahılın nasıl yetiştirileceğini bilmenin esas olmadığını ortaya koyuyor.

t="https://www.pyusartis.com/wp-content/uploads/2018/10/Fırın-1.jpg 850w, https://www.pyusartis.com/wp-content/uploads/2018/10/Fırın-1-768x432.jpg 768w" sizes="(max-width: 667px) 100vw, 667px" />

www.sciencemag.org

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş