Bilinen İlk İnsan Çizimi, Bu Kırmızı Boya İşaretleri Olabilir

Yaklaşık 73,000 yıl önce, tarih öncesi bir Picasso Güney Afrika’da bir mağarada bulunan avuç içi kadar bir kaya parçasına kırmızı bir mühür modeli çizmiş. Bu sanat eseri modern standartlara göre pek çekici görünmese de yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir yüzeye çizilmiş, dünyanın bilinen en eski çizimi olduğu sonucuna varılıyor.

Araştırmacılar bu pürüzlü parçayı 2011 yılında yaptıkları kazıda okyanusa sıfır konumdaki Blombos Mağarası’nın içinden çıkardılar.Onu ilk temizlediklerinde, parçanın bir yüzeyini çapraz çizgilerle kesen 9 belirsiz kırmızı çizgi olduğunu fark ettiler. Yapılan kimyasal bir analiz, çizgilerin iri parçalar halinde kalıba dökülebilen kırmızımsı kahve renginde bir kil tozu olan toprak boyasından yapıldığını ortaya çıkarttı. Yapılan bir dizi deneyde araştırmacılar bu işaretleri toprak boyasından ve mum boyasından yeniden üretmeye çalıştı. Sadece mum boyası parçadaki çizgilerin belirsiz kenarları ve çizikleriyle eşleşti. Araştırmacıların Nature dergisindeki haberine göre, içinde bir tane arkaya ve öne muhtemelen kopyalanmış bulunan, itinayla çizilmiş çizgiler, bunun tasarlanmış bir model olduğunu gösteriyor.

Bu kaya parçası gibi aynı arkeolojik katmanda bulunan kum taneciklerinin yaşı da milattan önce 79,000 ve 75,000 yıllarındaki Orta Taş Devri’ne dayanmakta.İlk insan sanat eseri örnekleri bir parça toprak boyasıyla kabartılmış çapraz tarama yapılmış milattan önce 100 binlere dayanan benzer bir örnek de aynı mağaranın içinde bulunmuş ama yazarların söylediklerine göre bu; insanların bir yüzeye yaptıkları bilinen ilk çizim örneğiymiş. (Sembolün ne anlama

geldiği belirsiz.) Yazarların belirttiğine göre, buluş, bu Taş Devri insanlarının kültürel açıdan modern ve davranışsal olarak da entelektüel insanlar olduklarını daha da pekiştiriyor.

 

www.sciencemag.org

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş