Anadolu’nun İsimsiz Kahramanı VI. Mithradates Eupator Dionysius

 

VI. Mithradates ,MÖ. 120 yıllarında Karadeniz kıyılarındaki bulunan küçük ama oldukça varlıklı bir krallığı devraldı. Kendinden önceki bir kısım selefleri gibi adı Pers güneş tanrısı olan “Mithras tarafından gönderilmiş olan” anlamına gelen Pers etkili bir isimdir. -Pers etkili isimler Büyük İskender’in Doğu fetihlerinden sonra kültürel etkileşimlerle beraber popülerliği bir nebze daha artmıştır.

VI. Mithradates atalarının Pers kraliyet hanedanı ve Büyük İskender’in soyundan geldiğini iddia etmiş bu sebeple Doğu ile Batı’yı birleştiren biri olmayı hedeflemiştir. Cumhuriyet Roma’sının aç gözlü yayılmacılığına karşı kendisini Doğu’nun savunucusu ilan etmişti.

Yeni genç kral, üstün bir zekaya, aynı zamanda cesur bir karaktere sahipti. Mithradates adını önce sarsıcı bir katliamla duyurdu, bunun ardından ise yaklaşık 40 yıl sürecek olan Roma yayılmacılığına karşı yapmış olduğu savaşlarla sürdürdü.

Zehirleyerek adam öldürme bu dönemlerde de en etkin politik silahlardan biriydi. Mithradates’in babası da zehirlenerek saf dışı bırakılan krallardan biriydi. Mithradates bu durumu çok iyi bildiğinden kendisine karşı girişilecek bu tür girişimleri engellemek istemişti. Bunun için kendisi ve bu konuda uzman kişilerin yardımıyla farmakolojik bir ilaç bir tür bağışıklık yöntemi keşfetmiştir. Mithradates’in uzun ömrünün, bitmek bilmeyen enerjisi ve dinamizminin sırrının bu ilaçta gizli olduğu düşünülmektedir. Mithradates öldükten sonra kendisinin kullanmış olduğu bu mucizevi ilaç dönemin kudretli kralları tarafından kullanılmıştır.

Günümüzde zehirlere karşı bağışıklık kazanma yöntemlerinin tamamına mithridatism olarak literatüre geçmiştir.

Mithradates bilim ve sanata çok düşkün bir kraldı. Mühendisleri ilk su değirmenini, son teknoloji kuşatma makineleri ve daha bir çok askeri teknolojiler üretmeyi başarmıştır. Günümüz bilgisayarlarının atası olarak kabul edilen Antikythera mekanizmasının Mithradates tarafından kullanıldığı araştırmalar neticesinde kesinleşmiş gibidir.

Bu bilge kralın farklı etnik kimliklerden oluşan büyük bir ordusu bulunuyordu. Kendisini doğunun hamisi olarak görebilecek ve Romanın gücüne kafa tutacak bir Karadeniz bir Anadolu imparatorluğu oluşturabilmek için çabalamıştı. Mithradates tarihte muhteşem zaferler kazanmanın yanında unutulmayacak yenilgiler de almıştı. Cumhuriyet Roma’sına karşı bir çok savaş kazanmış olsa da bu kralı hiç bir zaman kendileri namına ehlileştiremediler ve ona dokunamadılar. Bu dönemde herkes ona Doğu’nun yani Anadolu’nun kurtarıcısı olarak saygı gösterdi. Roma ise Mithradates’i doğunun Hanibal’i olarak gördü.

Mithradates Eupator kendi döneminde gerçek bir efsane olmuştur. Uzun yıllar süren Roma mücadelesinin sonunda Romalılar bile onu takdir etmek zorunda kalmıştır. Kral öldükten sonra müzik, edebiyat ve bir çok sanat akımında büyük yer kaplamıştır. Ortaçağ Avrupalı sanatçıları Mithradates’in krallığını yüceltmek adına eserlerinde trajik çalışmalar yapmışlardır. Kralı Romalı tiranlara boyun eğmeyen soylu bir Kara Şövalye’ye benzetmişler. Benzersiz askeri ve bilimsel başarıları Mithradates’i Roma’nın unutulmaz yıldızlar kadrosu olan Spartacus, Hannibal, Kleopatra, Julius Ceaser gibi dönemine damga vurmuş önemli şahsiyetlerle beraber anılmasına sağlamıştır.

Gnaeus Pompeius Magnus

Kral Mithradates Eupator’un uzun soluklu Roma mücadelesi yine bir Roma oyunuyla sonlandı. Gnaeus Pompeius Magnus idaresindeki Roma ile çetin geçen mücadelede kralın oğlu Pharnakes’in ihanetiyle çaresiz durumda kalan

Mithradates Roma askerlerinin maskarası olmamak yüksek dozda zehir almış fakat zehir etkili olmamış, bunun üzerine kendisine yakın olan sadık askeri tarafından öldürülmüştür.

Bir hikayeyi anlatıyorum kulağıma gelen, Mithradates’nki, şu yaşlı ölen.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş