Piri Reise Göre Antartika’da Bir Zamanlar Buz Bulunmuyordu

1513’te Türk amiral Ahmed Muhiddin Piri tarafından derlendiğinden beri tüm gizemler Piri Reis haritasını sardı. Ceylan derisine çizilmiş olan harita 1929 yılında İstanbul’daki Topkapı Sarayı’nın kütüphanesinde keşfedilene kadar sağlam kalmış. Uzmanlar çizimi analiz ettiler ve dünyanın doğru bir tasvirinin resmedildiğini farkettiler. Fakat bunu keşfeden Alman teolog Gustav Deissmann Antartika, Sputnik raporları karşısında şaşkına dönmüştü. Raporlar buzsuz bir kıtayı gösteriyor gibi görünüyordu ama tüm jeolojik kaynaklar kıtanın milyonlarca yıldır buzla kaplı olduğunu iddia ediyordu.

Harita Antartika’nın altında saklı temeller olduğunu ve aslında bölgenin yaşanabilir olduğunu iddia eden bir çok komplo teorisini haklı çıkarıyor. Daily Star Online’da belirtildiği gibi, 1949’da çekilen inanılmaz bir video Antartika’nın bir kısmının aslında ılıman olduğunu su yüzüne çıkartıyor.

 

Komutan David E. Bunger tüm bölgede Amerikan Donanması kaşifler takımının liderliğini yapmış ve günümüzdeki adı Bunger Tepeleri olan, çok az bilinen, erime göletleri ve donmamış göllere sahip olan bir vaha bulmuş.
Piri Reis’in haritası, Amerika’daki Keene State Üniversitesi profesörü Charles Haploid’in yaklaşık 11.000 yıl önce Antartika’nın yaşanabilir bir bölge olduğuyla ilgili iddialarını destekliyor. Mayıs ayında, Antartika’nın yaklaşık yarım mil altında ortaya çıkarılan gizemli dev yapılar, komplo teorisyenlerinin; bölgenin kayıp şehir Atlantis’

e ev sahipliği yaptığı iddialarına yol açtı.

Diğer çılgın teoriler ise Naziler’in 2.Dünya Savaşı sırasında oraya gizli bir yeraltı üssü yapmış olabileceklerini iddia ediyor.

dailystar.co.uk

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş